Product Info Summary
| SKU: | EK7002 |
|---|---|
| Size: | 96 wells/kit |
| Reactive Species: | Human |
| Application: | ELISA |
| Sample Types: | Serum or plasma |
Product info
Product Name
Human Cortisol ELISA Kit
SKU/Catalog Number
EK7002
Size
96 wells/kit
*Question: How many samples can I assay/run in this kit?
Description
Competitive High Sensitivity ELISA kit for Quantitative Detection of Human Cortisol. 96 wells/kit.
Storage & Handling
Store the kit at 2°C to 8°C. Keep microwells sealed in a dry bag with desiccants. The reagents are stable until expiration of the kit. Do not expose reagent to heat, sun, or strong light. Avoid multiple freeze-thaw cycles (Ships with gel ice, can store for up to 3 days in room temperature. Freeze upon receiving.)
Cite This Product
Human Cortisol ELISA Kit (Boster Biological Technology, Pleasanton CA, USA, Catalog # EK7002)
Clonality of Antibodies
See Datasheet for details
Sensitivity
20 ng/ml
Assay Range
20-500 ng/ml
Cross-Reactivity
There is no detectable cross-reactivity.
Reactive Species
EK7002 is reactive to in Human samples
Validated Sample Types
Serum or plasma
Application Guarantee
EK7002 is guaranteed for ELISA in Human by Boster Guarantee
See how Boster Bio validate our ELISA kits: ELISA Validation Information
Kit Components
| Description | Quantity |
| Microwells coated with Cortisol MAb | 12x8x1 Microwells |
| Cortisol Standards | 6 vials ( ready to use) 0.5 ml |
| Biotin Reagent | 1 bottle ( ready to use) 7 ml |
| Enzyme Conjugate (20x) | 1 vial 0.7ml |
| Assay Diluent | 1 bottle (ready to use) 12ml |
| TMB Substrate | 1 bottle (ready to use) 12ml |
| Stop Solution | 1 bottle (ready to use) 12ml |
| 20X Wash concentrate | 1 bottle 25ml |
Standard Concentrations and example data
| OD 450 nm | Conc. ng/mL | |
|---|---|---|
| Std 1 | 2.77 | 0 |
| Std 2 | 1.42 | 20 |
| Std 3 | 0.79 | 50 |
| Std 4 | 0.43 | 100 |
| Std 5 | 0.22 | 200 |
| Std 6 | 0.12 | 500 |
*The kit components are not available for individual purchase.
Materials Required But Not Included In Kit
- Microplate Reader capable of reading absorbance at 450nm.
- Automated plate washer (optional).
- Pipettes and pipette tips capable of precisely dispensing 0.5 µl through 1 ml volumes of aqueous solutions.
- Multichannel pipettes are recommended for large amount of samples.
- Deionized or distilled water.
- 500ml graduated cylinders.
- Test tubes for dilution.
Data Examples, Quality Control Data
Validation Standard Curve O.D. At 450nm
| Concentration (ng/ml) | 0 | 20 | 50 | 100 | 200 | 500 |
| O.D. | 2.639 | 1.214 | 0.569 | 0.311 | 0.156 | 0.064 |
Data Example Images
Click image to see more details
Click image to see more details
Specific Publications For Human Cortisol ELISA Kit (EK7002)
Loading publications
Recommended Resources
Here are featured tools and databases that you might find useful.
- Boster's Pathways Library
- Protein Databases
- Bioscience Research Protocol Resources
- Data Processing & Analysis Software
- Photo Editing Software
- Scientific Literature Resources
- Research Paper Management Tools
- Molecular Biology Software
- Primer Design Tools
- Bioinformatics Tools
- Phylogenetic Tree Analysis
Customer Reviews
0 Reviews For Human Cortisol ELISA Kit
Customer Q&As
Have a question?
Find answers in Q&As, reviews.
Can't find your answer?
Submit your question
2 Customer Q&As for Human Cortisol ELISA Kit
Question
Hello Support: I am using your product EK7002 for mouse samples, however the amount of the sample is relatively small. Could I possibly use EDTA or something to prevent it from clotting in order to maximize the samples?
Verified Customer
Verified customer
Asked: 2019-11-12
Answer
Our product EK7002 is validated only for use in human plasma and serum samples. Unfortunately, the product EK7002 have not been tested in mouse samples. You can use EDTA to prevent the samples from clotting and it should be centrifuged and frozen until tested.
Boster Scientific Support
Answered: 2019-11-12
Question
Does this Human Cortisol ELISA kit recognize total or free Cortisol?
Verified Customer
Verified customer
Asked: 2019-10-21
Answer
The product Human Cortisol ELISA kit detects total cortisol.
Boster Scientific Support
Answered: 2019-10-21

