Product Info Summary
| SKU: | EK7132 |
|---|---|
| Size: | 96 wells/kit |
| Reactive Species: | Human |
| Application: | ELISA |
| Sample Types: | Serum or plasma |
Product info
Product Name
Human Estradiol ELISA Kit
SKU/Catalog Number
EK7132
Size
96 wells/kit
*Question: How many samples can I assay/run in this kit?
Description
The Bosterbio Estradiol (E2) ELISA Kit is intended for the quantitative determination of Estradiol (E2) concentration in human serum and plasma. For research use only. Not for use in diagnostic procedures.
Storage & Handling
Store the kit at 2°C to 8°C. Keep microwells sealed in a dry bag with desiccants. The reagents are stable until expiration of the kit. Do not expose reagent to heat, sun, or strong light. Avoid multiple freeze-thaw cycles (Ships with gel ice, can store for up to 3 days in room temperature. Freeze upon receiving.)
Cite This Product
Human Estradiol ELISA Kit (Boster Biological Technology, Pleasanton CA, USA, Catalog # EK7132)
Clonality of Antibodies
See Datasheet for details
Sensitivity
10 pg/ml
Assay Range
10-1000 pg/ml
Cross-Reactivity
There is no detectable cross-reactivity.
Reactive Species
EK7132 is reactive to in Human samples
Validated Sample Types
Serum or plasma
Application Guarantee
EK7132 is guaranteed for ELISA in Human by Boster Guarantee
See how Boster Bio validate our ELISA kits: ELISA Validation Information
Kit Components
| Description | Quantity |
| Microwells coated with Streptavidin | 12x8x1 Microwells |
| Estradio Standards | 6 vials (ready to use) 0.5 ml |
| Biotin Reagent | 1 bottle (ready to use) 7 ml |
| Enzyme Conjugate (20x) | 1 vial 0.7ml |
| Assay Diluent | 1 bottle (ready to use) 12ml |
| TMB Substrate | 1 bottle (ready to use) 12ml |
| Stop Solution | 1 bottle (ready to use) 12ml |
| 20X Wash Concentrate | 1 bottle 25ml |
Standard Concentrations and example data
| OD 450 nm | Estradiol (pg/ml) | |
|---|---|---|
| Std 1 | 2.1142 | 0 |
| Std 2 | 1.8638 | 10 |
| Std 3 | 1.5074 | 30 |
| Std 4 | 1.0233 | 100 |
| Std 5 | 0.5265 | 300 |
| Std 6 | 0.106 | 1000 |
*The kit components are not available for individual purchase.
Materials Required But Not Included In Kit
- Microplate Reader capable of reading absorbance at 450nm.
- Automated plate washer (optional).
- Pipettes and pipette tips capable of precisely dispensing 0.5 µl through 1 ml volumes of aqueous solutions.
- Multichannel pipettes are recommended for large amount of samples.
- Deionized or distilled water.
- 500ml graduated cylinders.
- Test tubes for dilution.
Data Examples, Quality Control Data
Validation Standard Curve O.D. At 450nm
| Concentration (pg/ml) | 0 | 10 | 30 | 100 | 300 | 1000 |
| O.D. | 2.1142 | 1.8638 | 1.5074 | 1.0233 | 0.5265 | 0.106 |
Data Example Images
Click image to see more details
Click image to see more details
Specific Publications For Human Estradiol ELISA Kit (EK7132)
Loading publications
Recommended Resources
Here are featured tools and databases that you might find useful.
- Boster's Pathways Library
- Protein Databases
- Bioscience Research Protocol Resources
- Data Processing & Analysis Software
- Photo Editing Software
- Scientific Literature Resources
- Research Paper Management Tools
- Molecular Biology Software
- Primer Design Tools
- Bioinformatics Tools
- Phylogenetic Tree Analysis
Customer Reviews
0 Reviews For Human Estradiol ELISA Kit
Customer Q&As
Have a question?
Find answers in Q&As, reviews.
Can't find your answer?
Submit your question

